آنا یوردوم اردبیل

جغرافیای طبیعی
شهر اردبیل در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا و میان کوه‌های باغرو یا طالش و سبلان واقع در رشته کوه البرز در فلات ایران جای گرفته است. دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های ملایم است.
جغرافیای جمعیتی
جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سراسری سال ۱۳۸۵ ایران، برابر با ۴۱۲٬۶۶۹ نفر است. زبان مردم اردبیل و پیرامون ترکی آذربایجانی و تالشی است. مذهب اکثر مردم اردبیل اسلام (شیعه دوازده‌امامی) بوده، و جمعیت مسیحی شهر که همگی ارمنی بود ه اند در ۵۰ سال گذشته شهر را ترک نموده‌اند.
نام اردبیل
غالب صاحبنظران نام قدیمی شهر را آرتاویل و از ریشه اوستایی می‌دانند. این نام از ترکیب دو کلمه آرتا به معنی مقدس (که در فارسی میانه تبدیل به ارد شده‌است و در کلماتی نظیر اردشیر آمده‌است)) و ویل در مناطق تالش‌نشین استان هنوز هم به اردبیل آردویل میگویند که معنی شهر مقدس را می‌دهد.
جاذبه های توریستی
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی و جمعه مسجد اردبیل از بناهای تاریخی این شهر به شمار می‌رود. از جادبه‌های طبیعی این شهر دریاچه شورابیل در داخل شهر و دریاچه نئور، جنگل فندقلو و پیکره سنگی بابا داوود عنبران و شهر توریستی سرعین در نزدیکی این شهر می‌باشد. از دیگر آبهای معدنی که اغلب مزین به زیباییهای بی نظیر طبیعی میباشند عبارت‌اند از: سردابه،قوتورسویی،دودو،ایلاندو(که بر اٍؤ زلزله ویران شده است) ،مشه سویی،شابیل،قینرجه، ویلادره، خلخال سویی و... همچنین آبشارهاوعوارض طبیعی واقعادیدنی مانند آبشار شورشورنه عنبران آبشار لاتون واقع در منطقه کوته کومه شهر آستارا،آبشار نره گر در روستای اسبو خلخال، آبشار سردابه، دریاچه واقع در قله سلطان سبلان، روستای زیبای نمهیل و سواحل رود قزل اوزن،جاده فوق العاده زیبای خلخال به اسالم،گردنه زیبای حیران ومراتع وسیع دامنه سبلان و...... از دیگر جاذبه های توریستی و ابنیه های تاریخی اردبیل میتوان به بقعه شیخ جبرائیل و بسیاری دیگر اشاره کرد
چشمه های معدنی سرعین
شهر سرعین در 25 کیلومتری جنوب غربی اردبیل و در جنوب شرقی دامنه کوه سبلان واقع شده است. در این منطقه تعداد 12 دهنه چشمه معدنی وجود دارد، که اغلب از آبدهی بسیار خوبی برخوردارند. از این چشمه ها بیشتر برای استحمام و درمان برخی از بیماریها استفاده می شود. محل ظهور چشمه های معدنی سرعین بیشتر بر روی زمینهای آبرفتی اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم (پلیوپلیوستوسن) قرار دارند که برخی از آنها با چین خوردگی همراهند. در اطراف آتشفشانهای جدید و خاموش یکی از آخرین پدیده های ایجاد شده از آنها را میتوان چشمه های معدنی گرم و یا سرد نام برد. و این منطقه نیز به سبب وضع خاص مجاورت رسوبات آبرفتی جدید با تشکیلات آذرین اطراف سبلان، سفره های آبگرم و رگه های احتمالی آبهای عمیق ایجاد شده است.
چشمه بوشلی (برجلو):
چشمه بوشلی در 47 کیلومتری شهر اردبیل و 4 کیلومتری شهر نیر و نیز 500 متری روستای بوشلی واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا در حدود 1500 متر و دریای یک تپه آهکی قرار دارد. سنگهای آهکی این تپه ریزش نموده و آثار اکسید آهن نیز روی آنها دیده می شود. آب و گاز از نقاط مختلف خارج شده و مناطق باتلاقی را بوجود آورده است. دبی چشمه در حدود 2 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی و سرریز در جریان است. دمای آب تقریباً بالا و در حدود 49 درجه سانتی گراد می باشد. ظاهر و رنگ آب زلال و بیرنگ و بی بو و مزه آن کمی گزنده و گس و شور است. PH آن 9/6 و تقریباً خنثی است. هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 950 می باشد. آنیون و کاتیونهای مهم آن عبارتند از سدیم، کلسیم، کلر و بی کربنات، ترکیب آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیک و کلسیک گازدار خیلی گرم است.
خاصیت درمانی:
به علت داشتن ترکیب کلرو، بیکربنات، کلسیم و گاز دی اکسید کربن و خصوصاً دمای بالای آن، می تواند در درمان امراض پوست، بیماریهای مزمن زنان و دردهای مزمن روماتیسمی، بیماریهای اعصاب و همچنین بصورت نوشیدنی برای بیماریهای متابولیکی و گوارشی، سودمند و مفید باشد
چشمه دیپگل یا دیپ سیزگل:
چشمه در فاصله 4 کیلومتری شهر نیر و یک کیلومتری روستای سقزچی واقع شده است. چشمه در پای کوهپایه و با دبی کم، در حدود 2 لیتر در ثانیه قرار گرفته است. آب آن به صورت دائمی و سرریز از یک مظهر در جریان است. دمای آب در مظهر چشمه در حدود 30 درجه سانتی گراد و ظاهری شفاف، بی رنگ، بی بو و کمی شور مزه می باشد. هدایت الکتریکی آن برای 25 درجه حرارت در حدود 8000 است.PH آن 3/6 و تقریباً اسیدی است.

کاتیون و آنیونهای آن کلسیم، سدیم، کلر و بی کربنات است. ترکیب آب این چشمه از نوع کلروبیکربنات سدیک و دارای گاز دی اکسید کربن زیادی است.

خاصیت درمانی:
برای درمان دردهای مفاصل، متابولیکی و گوارشی و دردهای عصبی استفاده می شود. 

هدبند محمد رسول الله

/ 2 نظر / 73 بازدید
محمد

جیگر کارت حرف نداره

ج ا

باسلام در شاهنامه از ارد و بیل بعنوان دو برادر اساطیری نام برده شده .